گواهی‌نامه معتبر خواب دوستی

مقدمه

در تعریف خواب گفته‌شده است: شیرین‌تر از عسل۱ است و سبک‌تر از پر ۲. و آشکاراست که خواب دوستی با خواب آلودگی هم تعریف نیست. در لغتنامه همستر آمده‌است:

خواب آلودگی به نوعی اختلال گفته می‌شود که در آن شخص همیشه خود را خواب آلوده می‌بیند و گهگاه ممکن است از این آلودگی متنفر شود و حتی روانپزشک و مشاور را به خواب و بیداری بیند، امّا خوابدوستی اختلال روانی نیست، بلکه عشق به خواب است. فرد از این که خواب دوست است هیچ ناراحتی ندارد.(همستر، جاناتان(۱۳۹۷: ۲۶).

بدنه

 ظاهراًنصیرالدین الاستخری(٢٢۶-٣٠١ ه.ق) نخستین دانشمندی است که به خوابدوستی اشاره کرده است. او در کتاب خویش”المزمار والطنبور” می نویسد:

الظاهره کما فی النوم دائم، بل هو مفرّح بهذا النوم.

عبارت بالا که در وصف والی استخر آورده شده است. همان عبارت مشهوری است که پروفسور آربمی بر آن انگشت نهاده و در مقاله مشهور خود درباره سابقه بیماریهای خواب به آن اشاره کرده است. از جمله اشاره‌های معتبر بعدی قول ابوعلی است در کتاب اشارات و تنبیهات که او نیز  همچون الاستخری خوابدوستی را نوعی بیماری می‌داند(۱۳۴۸: ۵۸). رازی(۱۲۹۷: ۸۸۸)، ابوالعلا فناری، منوچهر ریحی، و مولانا ابوالفتوح رازیانث( شهروزی، ۱۳۹۶: ۳۱-۳۶) نفرات بعدی بودند که پیش از حمله مغول بدین موضوع اشاره کرده بودند.  پس از آن در دوران صفویه دوباره اشاره‌ای کوتاهی به آن می‌شود. عضدالدّین فسایی بخارایی قاضی شهر اصطهبانات در مکتوب خود به اسماعیل میرزا می‌نویسد:

فامّا علت اشتهار ایشان، نه خصایص جمیله است و نه صفات رذیله. چه نه با آفتابش پریشان می‌شود و نه در مهتاب گیسو پریشان می‌کند. جمیله‌ای است فتّان و لعبتی است دُر افشان. تنها عیبش آن است که بسیار نوم است و لیل و نهار و کدر و ضیا از برایش یکسان.

مکتوبات، ص ۲۷۶. تهران: داروک

با رواج رفت و آمد اروپاییان در دوران قاجار  به ایران و آشنایی گوبینیو سفیر کبیر انگلستان  با  خوابدوستی اصلاح Sleepfrindly در کتابهای شرقشناسان رواج یافت و پس از آن وارد دنیای پژوهشی و علمی گردید. نخستین تحقیق مستقل درباره خواب دوستی را دو دانشمند بلژیکی  و دانمارکی در سال ۲۰۰۲ انجام دادند که نتیجه آن در مجلسه ساینس فیکشن منتشر شد. تحقیق معتبر بعدی را عبدالله عبدالله در موریتانی و مراکش ۲۰۱۱انجام داد. نتیجه هر دو این تحقیقات نشان داد که برخی اقوام به خوابدوستی بیشتر مشهورند و برخی به اختلال خواب مبتلا هستند.  هر دو این تحقیقات بین بیماری خواب و خوابدوستی تفاوت گذاشته‌اند. 

با توجه به پیشینه این تحقیق در ایران و اشارات مکرر به آن اکنون بر آنیم که پژوهشی جدید در این باره داشته‌باشیم. بدین منظور پرسش‌نامه‌ای پانزده سوالی مطابق با شرایط بومی ایران طراحی شد.  هر پرسش پنج پاسخ دارد و هر پاسخ امتیازی ویژه.

گواهی‌نامه‌ها

  • خواب‌دوست اعظم: (شیر خواب): دارنده این گواهی‌نامه بیش از نود درصد خواب دوست است. خوابیدن ایشان درهر جایی حتی کلاس‌های درس مجاز می‌باشد.
  • خواب دوست بزرگ:(خرس خواب): دارنده این گواهی‌نامه فرصت خوابیدن را از دست نخواهد داد. ایشان می‌تواند در هر جایی بخوابد، به شرط آن‌که مانعی در کار نباشد.
  • خواب‌دوست کوچک(خرگوش خواب): دارنده این گواهی‌نامه به خواب‌های ناگهانی فرومی‌رود. برای جلوگیری از این اتفاق ایشان ناچار است دائما در حال جست و خیز باشد.
  • خواب دوست(اسب خواب): ایشان تمایل بسیاری به چرت‌های کوتاه مدت دارد. 
گواهی‌نامه خواب دوستی
گواهی نامه خواب دوستی

نتیجه

دوستان و همکاران می‌توانند نتیجه را اعلام فرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *