پرسش‌نامه آموزشی-فرهنگی کتابخوابی

مقدمه

درست خواندید، کاملا درست. کتابخوابی نه کتابخوانی. در مورد کتابخوابی پژوهش های بسیاری در دانشگاهها انجام شده و دیدگاههای بسیاری در مورد اهمیّت کتابخوابی بیان شده است که در این جا به مرور مهم‌ترین این دیدگاه‌ها می‌پردازیم.

بدنه

بی جان رکورد(۲۰۰۰) پس از بررسهای بسیار نتیجه گرفته است که کتابخوابی در سنین سه تا نود سالگی دیده می‌شود. در تحقیق دیگری توسط (گ.مال:۲۰۰۲) روشن شد که میزان پراکندگی کتابخوابی در زنان و مردان یکسان است و تقریبا به بیش از هفتاد درصد می‌رسد. در ادامه این پژوهش‌ها، آن بود(۲۰۰۷) نتیجه‌‌ گرفت که کتابخوابی عامل اصلی آزارهای سپسین در کلاس‌های درس است. چهار سال بعد، هم او در تحقیق دیگرش در ادامه پژوهش قبلی نتیجه گرفت کتابخوابی ارتباط مستقیمی با سن آزمایش شوندگان داشته است و بیش‌ترین کتابخوابی مورد به سنین بین یازده تا هفده سالگی است(۲۰۱۱). در همان پژوهش او به ترتیب سه نوع کتابخواب عمده را شناسایی کرد.

۱- ملکه/پادشاه کتابخواب: او شخصی است که به محض گرفتن کتاب در دست به خواب می‌رود. برپایه همین پژوهش می‌توان استناد کرد که این اشخاص کتاب را نه برای خواندن بلکه برای خوابیدن در دست می‌گیرند. برای این افراد محتوا و اندازه کتاب کاملاً بی‌اهمیّت است.

۲- کتابخواب بزرگ: این اشخاص ابتدا در برابر وسوسه خواب مقاومت می‌کنند ولی در نهایت نمی‌توانند از عهده وسوسه خواب برآمده و خوابیدن را بر کتابخوانی ترجیح می‌دهند. این افراد حساسیّت ویژه‌ای در برابر کتاب‌های بزرگ دارند.

۳- کتابخواب ویژه: این دسته در برابر کتاب‌های غیر درسی مقاومند و می‌توانند چندین ساعت در برابر وسوسه خواب مقاوت نمایند، اما در برابر کتاب درسی کاملا بی‌دفاعند و خواب را کاملا ترجیح می‌دهند.

۴-کتابخواب معمولی: این دسته برخلاف دسته قبلند. در برابر کتاب درسی مقاومند و در برابر کتاب غیر درسی غیر مقاوم.

منبع: تحقیق منتشر شده ایشان در مجله بوکنوم ساینس : ۲۰۱۱ – صص ۱۱-۲۰

نتیجه

با وجود این در کشور ما پژوهش مستقلی در مورد کتابخوابی انجام نشده است. برای دست یافتن به نتایجی قابل قبول در مطلب سپسین ما پرسشنامه کتابخوابی ایشان را برای شما منتشر می‌کنیم، امیدواریم با شرکت در این پرسشنامه و انجام آن به طور صادقانه ما را در این پژوهش یاریگر باشید.

با تشکر

مرتضی نجاتی جزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *